fbpx

„Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy?” H. Rosling

Choćbyśmy przeszli świat wzdłuż i wszerz, nie starczy nam życia, by poznać go w całości. Dlaczego jednak wciąż pozostajemy pesymistami, gdy myślimy o tym, co dzieje się wokół nas. Mamy wyostrzone zmysły na skrajny obraz świata i nie dostrzegamy tego, co znajduje się pomiędzy. Przecież współczesny nam świat zmienia się w niespotykanym dotąd tempie, dlatego dziś opowiem wam więcej o książce „Factfulness (…)”. Dlaczego tak ważne jest, by budować swoje postrzeganie świata na faktach.

Factfulness można określić jako sposób myślenia, który oparty jest na postrzeganiu świata przez pryzmat faktów. Nie jest to proste, ponieważ jesteśmy zaprogramowani przez naturę na znajdowanie niebezpieczeństwa w naszym otoczeniu. Nasz detektor zagrożeń jest wyczulony na nagłe i drastyczne sytuacje, którymi karmią nas media. Budując obraz świata na doniesieniach z czerwonych pasków i emocjonalnych przemówień aktywistów, możemy odnieść wrażenie, że trafiliśmy na fatalny okres w dziejach świata. Jak nie wypadki to kataklizmy, jak nie głód to wojna. Nikt nie neguje istnienia zła na świecie, ale warto zauważyć, że nigdy w dziejach świata nie żyło nam się lepiej.

Na pewno nie zachęcam do ignorowania poważnych problemów istniejących na świecie. Twierdzę, że rzeczy mogą być zarówno w złym, jak i lepszym stanie.”

Naprawdę żyjemy w dobrych czasach. Piszę to po obejrzeniu zdjęć z masakry w podkijowskich miastach. Nie jest mi łatwo patrzeć na bezsensowne cierpienie ludzi, których dotknęła wojna, jednak po chwili emocjonalnej burzy zaczynam zwracać się ku faktom. Im bliżej danych jestem, tym więcej mam spokoju. Zaczynam rozumieć, że konflikty zbrojne trwają od wieków z różnym nasileniem. Zaczynam czuć wdzięczność, że dzięki rozwojowi coraz więcej osób ma dostęp do opieki medycznej czy własnego samochodu, co w przypadku bezpośredniego zagrożenia może uratować życie. I choć nie ma we mnie zgody na żadną z wojen, to wiem, że historia zna mroczne czasy, gdy liczba ofiar byłaby wielokrotnie wyższa właśnie przez brak dostępu do rzeczy, które dziś uznajemy za normę.

Factfulness książka ebook Hans Rosling

Skąd zatem tak usilna chęć do patrzenia na świat w ciemnych barwach? Media w zupełnie inny sposób informują o rozpoczęciu wojny niż o jej zakończeniu. Podobnie jest z innymi pozytywnymi wiadomościami, które przegrywają w walce o naszą uwagę z krzykliwymi nagłówkami i drastycznymi obrazami. Dzieje się tak, że informacja o zagrożeniu jest dla nas ważniejsza, ponieważ od tego, jak zareagujemy zależy nasze przyszłe bezpieczeństwo. Tak przynajmniej myśli nasz mózg, gdy czyta kolejne dramatyczne doniesienia ze świata. Pozytywne wiadomości z kolei traktowane są jako niewarte uwagi, ponieważ nie wymagają nasze reakcji. Na szczęście książki takie jak Factfulness pomagają otworzyć oczy nieco szerzej i lepiej zrozumieć świat dzięki obiektywnym informacjom.

W przeciwnym wypadku nasz apetyt na wstrząsające historie może uniemożliwić nam dostrzeżenie prawdziwego obrazu świata i w ten sposób sprowadzić nas na manowce.

Lubię gdy książka pozostawia po sobie ślad. Factfulness jest jedną z takich pozycji, ponieważ po przeczytaniu jej zaczynamy kwestionować emocjonalny przekaz medialny, a to jest pierwszy krok, by zauważyć, jak naprawdę wygląda świat. A nie jest on ciemny i mroczny. Bardziej przypomina miasto, gdzie są luksusowe dzielnice, rodzinne osiedla, ale też peryferia, gdzie jest jeszcze wiele do zrobienia. Książka ta uczy nas nie tyle wiedzy o świecie, a sposobu patrzenia na to, co się wydarza. Cierpienie zawsze pozostanie cierpieniem, a głód głodem, ale warto pamiętać, że w naszych rodzinach wciąż są osoby, które pamiętają znacznie trudniejsze czasy do życia. Ale o to najlepiej zapytać ich samych.

Chcesz przeczytać więcej moich inspiracji książkowych na Życiowo? Zajrzyj TUTAJ
Spodobał Ci się wpis? Skomentuj, polub, udostępnij. Możesz też postawić mi wirtualną kawę 🙂

Zapisz się do NEWSLETTERA, by otrzymać jeszcze więcej treści pełnych spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “„Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy?” H. Rosling”