fbpx

Jak spowolnić upływ czasu?

Jeśli uważacie, że czas mija wam zbyt szybko, to mam dla was dobrą wiadomość. Oznacza to nie mniej i nie więcej, że w waszym życiu nie ma nudy. Dużo się dzieje, a wy nadążacie, choć może wam się wydawać, że wcale tak nie jest.

Czas, bo o nim dziś piszę, to niezwykłe zjawisko. Poświęcamy go wiele na myślenie o jego upływie, jednocześnie wciąż uważając, że jest go zbyt mało, podczas gdy fizycy są gotowi przyznać…że czas tak naprawdę nie istnieje. My jednak pozostaniemy w sferze bliższej codziennemu życiu i zastanowimy się nad tym, dlaczego tak często mamy wrażenie, że tego czasu mamy zbyt mało. Dlaczego im jesteśmy starsi, tym szybciej upływa nam czas? Co wpływa na to, że jeden dzień trwa tyle co godzina, a kilka lat tyle co zaledwie miesiąc i to zapewne ten najkrótszy, bo luty.

Mimo zapewnień, odwołam się nieco do fizyki. Czas istnieje łącznie z obserwatorem, którym jest każdy z nas. W sposób bardziej lub mniej świadomy obserwujemy nasze życie i rejestrujemy niektóre sytuacje jako te, które minęły zbyt szybko, jak i te, które dłużyły się, mimo że obiektywnie czas był odmierzany w ten sam sposób. Godzina na fotelu dentystycznym upływa znacznie wolniej niż godzina spędzona podczas seansu filmowego. Chyba że film był wyjątkowo nudny, ale i tak obstawiam, ze czas spędzony w kinie płynął nieco szybciej.

Można więc stwierdzić, że czas pozornie szybciej upływa, gdy przestajemy o nim myśleć, a zwalnia, gdy bez przerwy patrzymy na zegarek. I to jest pierwsza odpowiedź, dlaczego czas tak szybko mija. Gdy dzieje się wiele rzeczy w naszym życiu, zarówno tych dobrych, jak i tych złych, wydaje nam się, że czas płynie znacznie szybciej. Rzadziej patrzymy na zegarek, przez co nasz mózg ma trudność z oszacowaniem czasu, który upłynął. Nie bez powodu mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą. Teraz mogę dopisać też, że szczęśliwym czas szybciej płynie.

Zapewne niektórzy z was nie będą zadowoleni tym wytłumaczeniem. W końcu w dzieciństwie czas nie płynął tak szybko jak teraz. Ba, z każdym rokiem czas jakby przyśpiesza i jako obserwatorzy zachodzimy w głowę, dlaczego tak jest. Wyjaśnienie przynosi prosta matematyka. W wieku 5 lat jeden rok stanowił 20% naszego życia. To był olbrzymi okres z perspektywy dziecka. Gdy skończyliśmy 20 lat, jeden rok był już tylko 5% naszego życia. Oznacza to, że wraz z wiekiem jeden rok jest coraz mniejszą jednostką, co sprawia, że wydaje nam się, że jedziemy przez życie z narastającą prędkością. A to tylko kwestia perspektywy.

Na koniec mam kilka wskazówek, jak sprawić, by czas nieco zwolnił. Gdy pojawi się u was myśl, że czas płynie zbyt szybko, zatrzymajcie się. Serio, po prostu na chwilę przestańcie robić i zacznijcie być. To może być tylko minuta. Rozejrzyjcie się i zauważcie, co dzieje się dookoła was. Spójrzcie na zegarek i zaplanujcie zadania na kolejne godziny dnia. Czas się zatrzymał? Nie. Po prostu to wy zwróciliście na niego uwagę.

Chcesz przeczytać więcej moich przemyśleń na Życiowo? Zajrzyj TUTAJ
Spodobał Ci się tekst? Skomentuj, polub, udostępnij. Możesz też postawić mi wirtualną kawę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Jak spowolnić upływ czasu?”