fbpx

Koksownia Orzegów

Niewątpliwie mam słabość do miejsc z industrialną historią, które obecnie zostały zrewitalizowane i są idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Kiedyś praca w pocie czoła, teraz odpoczynek i czas dla siebie. W marcu tego roku otwarto kolejną inwestycję, która dała industrialnemu kawałkowi ziemi nowe życie. Koksownia Orzegów, bo o niej mowa, zachwyciła mnie i regularnie lubię wracać tam podczas moich spacerów.

Rewitalizacja terenu po dawnej Koksowni Orzegów trwała cztery lata. Została założona w 1903 roku jako koksownia Gotthard i funkcjonowała pod różnymi nazwami do roku 1976. W roku 1986 koksownia została wpisana do Rejestru Zabytków i od tej pory była objęta specjalną ochroną. Teren jednak z biegiem lat niszczał i zarastał dziką roślinnością aż do 2017 roku, gdy podjęto decyzję o rewitalizacji terenu dawnej koksowni.

Obecnie na terenie dawnej Koksowni Orzegów znajdują się odnowione zabudowania łącznie ze zbiornikiem smoły oraz wieżą węglową, które można zwiedzić podczas spaceru. Przy budynkach znajdują się tablice informacyjne, które przybliżają niezwykłą historię tego miejsca. Pozostała przestrzeń została zaaranżowana na alejki spacerowe, ławki i leżaki do wypoczynku na świeżym powietrzu oraz dwa place zabaw – dla młodszych i starszych dzieci. Całość, mimo pierwszych aktów wandalizmu, prezentuje się bardzo dobrze i zachęca do spędzenia tam popołudnia z rodziną.

Podczas rewitalizacji terenów związanych z przemysłem ciężkim bardzo ważne jest zadbanie o zniwelowanie szkodliwych substancji, które przez lata działalności zakładu wsiąkły w glebę. Podobnie jak na Górze Antonii posadzono tam specjalne rodzaje roślin, które neutralizują szkodliwe substancje, dzięki czemu wypoczynek na terenach postindustrialnych może być bezpieczny. Znakiem przemysłu ciężkiego pozostają więc jedynie zabudowania i tablice informacyjne.

Jeśli będziecie w pobliżu Rudy, zachęcam was do zajrzenia do tego miejsca. Ja z pewnością tam wrócę niebawem podczas #rowerowysierpień, który już za dwa tygodnie. Jeśli chcecie poznać więcej ciekawych miejsc w okolicy i lubicie spędzać aktywnie czas, to zapraszam was do podjęcia wyzwania lub śledzenia relacji, które umieszczę zarówno na Instagramie, Facebooku jak i tu na blogu. Bo naprawdę nie trzeba daleko wyjeżdżać, by odkryć ciekawe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Koksownia Orzegów”