fbpx

Pustynia Błędowska – mała Sahara na południu Polski

Rzadko doceniamy miejsca, które są blisko. Poświęcamy czas i pieniądze na wyjazdy do odległych regionów, podczas gdy na wyciągnięcie ręki mamy wiele niezwykłych lokalizacji. Podczas majówki odwiedziłam jedną z nich – Pustynię Błędowską. Wróciłam do niej po kilkunastu latach i niewiele pamiętałam z tej wycieczki poza tym, że zgubiłam pokrowiec na aparat. Na pustyni próżno było go szukać, bo obszar ten zajmuje aż 33 km2 i jest największą pustynią w Europie.

Pustynia Błędowska jest warta odwiedzenia z wielu powodów, ale mnie najbardziej urzeka jej przestrzeń i spokój. Cały teren pokryty jest drobnym piaskiem, który porasta szczotlicha siwa, piaskownica zwyczajna oraz inne rośliny typowe dla terenów pustynnych. Jest to miejsce, gdzie można wybrać się samemu, we dwoje, z dziećmi czy z psem, mimo że poza bezkresnym piaskiem, sama pustynia nie ma nic więcej do zaoferowania. Jednak to ta przestrzeń jest jej największą zaletą. Nawet w sezonie z powodzeniem znajdziesz tu miejsca, gdzie można się przyjemnie zgubić.

Pustynia Błędowska – jak dojechać?

Teren pustyni znajduje się na granicy województwa śląskiego i małopolskiego i w sezonie letnim jest odwiedzany głównie przez mieszkańców tych dwóch województw. Jadąc od strony Katowic lub Krakowa najprościej jest kierować się na drogę krajową numer 94, a następnie zjechać w miejscowości Bolesław w kierunku wsi Klucze. Po ok. 4 km od zjazdu należy skręcić w lewo na parking, który znajduje się tuż przy wejściu na pustynię. W weekendy może być trudniej znaleźć miejsce parkingowe, dlatego dobrze jest zostawić auto przy drodze dojazdowej do pustyni i ostatni fragment trasy przejść pieszo.

Jakie tajemnice skrywa Pustynia Błędowska?

Do XIII wieku teren Pustyni Błędowskiej porastał las. Wraz z uruchomieniem pobliskiej kopalni srebra i ołowiu, rozpoczęła się masowa wycinka drzew i pobór wód gruntowych, co doprowadziło z czasem odkrycia piaszczystego podłoża i powstania pustyni. Mimo że proces ten rozpoczął człowiek, to natura dopowiedziała kolejne słowa tej historii. Na terenie Pustyni Błędowskiej zaczęły pojawiać się gatunki roślin i zwierząt, które są charakterystyczne właśnie dla obszarów pustynnych. Jeszcze ciekawiej zrobiło się, gdy na południu Polski zaczęły występować burze piaskowe, a przebywający na pustyni żołnierze mogli doświadczyć zjawiska fatamorgany. Ale skąd na pustyni żołnierze?

W XX wieku Pustynia Błędowska pełniła funkcję poligonu wojskowego. Zarówno podczas Pierwszej, jak i Drugiej Wojny Światowej teren pustynny był wykorzystywany do szkolenia żołnierzy piechoty oraz lotników. Do tej pory Pustynia Błędowska w swojej północnej części służy do szkolenia wojsk spadochronowych. Teren ten nie jest dostępny dla zwiedzających (z wyłączeniem punktów widokowych), jednak część południowa od strony wsi Klucze pozostaje dostępna bezpłatnie dla każdego, kto chce zobaczyć to wyjątkowe miejsce. Część północna i południowa rozdzielone są rzeką Biała Przemsza, która stanowi naturalną granicę między tymi dwoma obszarami.

Róża Wiatrów i inne punkty widokowe

Tuż przy głównym wejściu od strony parkingu znajduje się Róża Wiatrów. Jest to miejsce, gdzie można nie tylko odpocząć po pustynnym spacerze, ale także lepiej poznać Pustynię Błędowską. Tabliczki podzielone są tematycznie, a wszystkie razem opowiadają to, co pustynia sama powiedzieć nie może. Z tabliczek znajdujących się w Róży Wiatrów dowiemy się o tym, jak powstała pustynia, jakie historie się z nią wiążą oraz jakie gatunki roślin i zwierząt żyją lub żyły na tym terenie. W sezonie, nieopodal Róży Wiatrów znajdują się stoiska z jedzeniem i piciem. W ciepłe letnie dni można tam odpocząć na przygotowanych przy głównym wejściu leżakach.

Poza Różą Wiatrów na Pustyni Błędowskiej są jeszcze dwa punkty widokowe. Wzgórze Czubatka znajduje się w miejscowości Klucze, czyli we wschodniej części pustyni. Można do niego dojść idąc żółtym szlakiem lub dojeżdżając autem na pobliski parking. Na Czubatce znajduje się altana oraz taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na całą pustynię. Drugim punktem widokowym jest wzgórze Dąbrówka w miejscowości Chechło. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne dla turystów oraz metalowa platforma, z której można podziwiać pustynny teren z lotu ptaka.

Jeśli lubisz odpoczynek wśród natury, to Pustynia Błędowska będzie dobrym wyborem na jednodniową wycieczkę. Znajdziesz tu trochę turystycznego gwaru, ale już po kilkuset metrach odnajdziesz ciszę i spokój. Jest to uniwersalne miejsce, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Poznając jego historię można poczuć dreszcz zachwytu i przyznać, że rzeczywiście nie trzeba daleko jechać, by odwiedzić ciekawe miejsce. Pustynia Błędowska jest właśnie jednym z nich.

Chcesz zobaczyć więcej ciekawych miejsc na Życiowo? Zajrzyj TUTAJ
Spodobał Ci się wpis? Skomentuj, polub, udostępnij. Możesz też postawić mi wirtualną kawę 🙂

Zapisz się do NEWSLETTERA, by otrzymać jeszcze więcej treści pełnych spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Pustynia Błędowska – mała Sahara na południu Polski”