fbpx

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły

Gdzieś na styku granic Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich znaleźć można miejsce idealne na trening, spacer i spotkanie lokalnej przyrody. Korzystając z jednego z niewielu ciepłych dni w ostatnim czasie, wybrałam się po raz drugi na Żabie Doły. W ubiegłym roku dotarłam tam po raz pierwszy i byłam pewna, że tym razem nie odkryję nic więcej. Nawet nie wiedziałam, jak bardzo się myliłam.

Wycieczkę standardowo rozpoczęłam z Rudy Śląskiej, kierując się w stronę dzielnicy Godula i na granicy z Bytomiem skręcając w prawo. Po drodze minęłam Kolonię Zgorzelec wybudowaną na przełomie XIX i XX wieku dla pracowników pobliskiej Huty Zygmunt (wówczas Huty Hubertus). Następnie ulicami Tulipanów, Armii Krajowej i Krzyżową dotarłam do celu.

Murale na Żabich Dołach

Przyznam szczerze, że rok temu na wybór miejsca kolejnej wycieczki rowerowej po okolicy duży wpływ miała nazwa. Podśmiewając się w myślach, zastanawiałam się, czy będą tam żaby. Duużo żab 🙂 Pewnie były, choć nie miałam okazji ich spotkać. Za to trafiłam na malownicze tereny idealne do rekreacji zarówno z asfaltowymi jak i gruntowymi ścieżkami.

Żabie Doły

W 1997 roku z inicjatywy wojewody katowickiego utworzono zespół przyrodniczo-krajobrazowy, by chronić licznie występujące tam siedliska ptaków. Teren zespołu obejmuje aż 226,2 ha i powstał na dawnych terenach Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały. Zbiorniki wodne, zapadliska i hałdy to efekt eksploatacji górniczej. W południowej części zespołu zlokalizowana jest Dolina Górnika, którą odwiedziłam w drodze powrotnej.

Dolina Górnika

Nie jest to miejsce odludne, ale ma swój niepowtarzalny klimat, który ponownie skradł mi serce, ale i kawałek pamięci w telefonie. Żabie Doły dobrze sprawdzą się zarówno jako miejsce na trening, ale i spacer z możliwością poznania licznie występujących gatunków ptaków. Warto odwiedzić to miejsce, będąc w okolicy, szczególnie gdy pogoda będzie sprzyjać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *