fbpx

Zrób sobie prezent

Sprawianie sobie prezentów jednym przychodzi naturalnie, inni grzeją ostatnie miejsce na liście tych do obdarowania. Niezależnie, do której grupy jest Ci bliżej, pamiętaj, że dbanie o siebie nie jest egoizmem.

Troszczenie się o zaspokojenie swoich potrzeb to naturalna skłonność, która pomaga nam przetrwać. Dzięki temu, że dbamy o siebie, możemy efektywniej działać każdego dnia i prowadzić dobre, wartościowe życie. Nie ma w tym też pychy czy zadufania w sobie, dlatego nie obawiaj się i zadbaj w końcu o siebie.

Wciąż uczę się rozpieszczać siebie prezentami. Przyzwyczaiłam się, że na święta, urodziny czy inne okazje dostaję rzeczy, których sama bym sobie nie kupiła. Tylko pytanie dlaczego? Skoro ich potrzebuję i sprawią mi radość, to dlaczego nie mogę sama sobie ich podarować? Mam wrażenie, że kultura, w której wyrosłam narzuciła ten sposób myślenia, by prezenty wręczać innym a nie sobie. Wynika to z dążenia do bycia dobrym dla innych, co ma wiele uzasadnień w budowaniu relacji międzyludzkich, ale warto zauważyć, że jedno drugiego nie wyklucza. Jest wręcz przeciwnie. Im lepiej czujemy się sami ze sobą, tym łatwiej nam być dobrym dla innych.

W ten sposób przechodzimy do sedna. To właśnie niedbanie o siebie i spychanie swoich potrzeb w kąt powoduje, że z frustracją patrzymy na innych, którzy są szczęśliwi. Zaspokojenie swoich potrzeb w pierwszej kolejności jest jak śniadanie zjedzone przed wyjściem do pracy. Przeżyjemy bez, ale o ile lepszy będzie nasz dzień, gdy rozpoczniemy go od pożywnego posiłku. Podobnie jest z dbaniem o siebie. Jeśli w pierwszej kolejności zatroszczymy się o swoje potrzeby, będziemy mogli budować zdrowe relacje z innymi. I nie mam tu na myśli egoistycznych zachcianek, a odpowiedź na rzeczywiste potrzeby.

Kiedy po raz ostatni kupiłaś dla siebie prezent? Bez okazji, ot tak? To może być bukiet kwiatów, kawa i ciastko w ulubionej kawiarni, wymarzony wyjazd czy dzień w strefie spa. To może być też wieczór spędzony pod ciepłym kocem w towarzystwie ulubionej książki lub w każdy inny sposób. Samo zadbanie o dobry sen czy zdrowsze posiłki może zdziałać wiele. Porzuć definicję egoizmu równoznacznego z myśleniem o sobie. Egoizmem jest nieliczenie się z innymi, a nie bycie dla siebie dobrym. Zadbaj więc o siebie, pomyśl o sobie dobrze, abyś później mogła czerpać siłę z tej miłości.

Jeśli każdy zacząłby od zadbania od siebie przed wyjściem do ludzi i posprzątaniem swojego pokoju przed wizytą w pokojach innych osób, świat byłby dużo lepszym miejscem. Nie czekaj więc i zacznij zmianę od siebie. Zrób sobie prezent, wsłuchaj się w swoje potrzeby. Nie zachcianki, które tylko zagłuszają to, co naprawdę czujesz, ale w to, co sprawi, że odzyskasz spokój i poczujesz, że twoje baterie znów są naładowane. Zadbaj o siebie dla siebie i zadbaj o siebie dla innych. Otocz się dobrymi myślami, abyś potrafiła dzielić się nimi ze światem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *